6. Zalew Włocławski.
Sztuczny przepływowy zbiornik wodny utworzony na Wiśle pod Włocławkiem. Tama z elektrownią wodną ukończona w 1970 r. pełni rolę mostu drogowego. Powierzchnia Zalewu wynosi 75 km², średnia szerokość 2,5 km, długość 58 km. Zapora spiętrza wodę na wysokość 12,8 m. Tu wzniesiono krzyż ku pamięci męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w październiku 1984 r.
Walory przyrodnicze. W otoczeniu Zalewu zimuje około 20 gatunków ptaków wodnych. W przybrzeżnych zadrzewieniach mają stanowiska lęgowe myszołów włochaty i bielik, w szuwarach gągoły, nurogęsi, mewy, łabędzie, krzyżówki. U ujścia Skrwy w ciekawym Brudzeńskim Parku Krajobrazowym bogata flora i fauna. Na brzegu dobrzyńskim, naprzeciw Włocławka, koło wsi Kulin znajduje się ścisły rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Chroni się tu zbiorowisko roślinności stepowej, okrajkowej, zaroślowej i leśnej.
Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko dyptamu jesionolistnego. Jest to bylina z rodziny rutowatych dorastająca do wysokości 1 m. Jej duże kwiaty (ok. 5 cm średnicy) różowe, grzbieciste, zebrane w groniaste kwiatostany oraz łodygi pokryte są czarnymi gruczołkami wydzielającymi w czerwcu olejki eteryczne. W wysokiej temperaturze olejki te ulegają samozapłonowi, stąd dyptam często nazywany jest „gorejącym krzewem Mojżesza”.
Walory kulturowe. Z Góry Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą rozległy widok na Zalew. W tym miejscu stał zamek, który był niegdyś siedzibą kasztelana. Od nazwy tego grodu, znanego już w 1065 r., nadano nazwę całej dzielnicy piastowskiej. Najazd szwedzki w XVII wieku i późniejsze wypadki dziejowe spowodowały nieodwracalne zniszczenia warowni. Miasto Dobrzyń leżące u stóp wzgórza, jedno z najstarszych w Polsce (założenie przed 1239 r.), miało okresy prosperity, gdy stanowiło ważny przystanek na handlowym szlaku Wisły. W 1519 r. król Zygmunt Stary odnowił przywilej miejski i do połowy XVII wieku Dobrzyń rozkwitał, czego dowodem siedem kościołów pochodzących z tamtego okresu. Zachowany do dziś kościół i klasztor franciszkanów wzniesiony w latach 1279-1316, ulegał wielokrotnie pożarom,
dewastacjom i przebudowom. Obecnie ślady gotyku widać w murach prezbiterium, a do dawnej świetności nawiązuje neoromańska fasada z 1902 r. We wnętrzu m.in. barokowy krucyfiks oraz marmurowe epitafium inskrypcyjne Damazego Mioduskiego, generała kawalerii narodowej zmarłego w 1806 r. Na uwagę zasługują trzynastogłosowe organy wykonane w 1899 r. w miejscowym zakładzie Dominika Biernackiego. Muzeum Dobrzyńskie eksponuje pamiątki historyczne oraz zabytki etnograficzne obrazujące kulturę ludową regionu. U ujścia Skrwy leży wieś Murzynowo, niegdyś ośrodek rybołówstwa wiślanego, o czym przypomina drewniana chata rybaka z zabytkowym sprzętem. W odległości 4 km w dół rzeki leży wieś Rokicie. Kościół z XIII wieku, ceglany o tradycjach romańskich. W prezbiterium trzy otwory okienne zamknięte łukiem pełnym są echem romańskiego triforium. W dolnej partii murów okrągłe wgłębienia pokutne z czasów średniowiecznych oraz inskrypcje dotyczące zmarłych pochowanych na przykościelnym cmentarzu.
Walory sportowe. Po stronie dobrzyńskiej w Murzynowie, Dobrzyniu nad Wisłą i Zarzeczewie znajdują się dobrze zagospodarowane przystanie żeglarskie wraz z wypożyczalniami sprzętu wodnego (sprzęt do widsurfingu, kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, żaglówki). Lokalne władze i kluby sportowe organizują ogólnopolską olimpiadę młodzieży w dyscyplinach żeglarskich, regaty, zawody widsurfingowe. W sierpniu koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Dobrzyniu nad Wisłą organizuje zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta.
Przejdź do GALERII